wings
Golden Eagles Empowering all students to succeed in a changing world
Aberdeen School District
Central High School
2200 S. Roosevelt St.
Aberdeen, SD 57401 
Phone 605-725-8100
Fax 605-725-8199
Activities
Activity Calendar
A-TEC Academy
Handbooks
Good News
Infinite Campus
Library
Lunch Menus
Newsletter
Parent Portal
Parent Portal Guide
Photo Gallery
School Improvement Plan
Staff Directory
Staff Forms
Student Forms
Student Services

Central Home



Central High School Staff Directory

CHS Staff Phone Directory

Staff Member Assignment
Dr. Jason Uttermark e-mail Principal
Jake Phillips e-mail Assistant Principal
Dawn Seiler e-mail Assistant Principal
Scott Pudwill e-mail A-TEC Director
     
Amy Hauge e-mail Counselor
Barry Hehn e-mail Counselor
Calvin Nygaard e-mail Counselor
Jill Stephenson e-mail Counselor
Christina Lloyd e-mail Prevention Specialist
     
Gene Brownell e-mail Athletic Director
Susie Wakefield e-mail Registrar
Jeff Carlson e-mail Resource Officer
Brenda Heinert e-mail Nurse
Shelly Sutton e-mail Administrative Assistant
Michelle Kingsriter e-mail Administrative Assistant
Michele Cogley e-mail Administrative Assistant
Mark Anderson e-mail Administrative Assistant
     
Linda White e-mail Project SEARCH Teacher
     
James Stearns e-mail New Beginnings School Teacher
Amy DeVries e-mail New Beginnings School Teacher
     
Deb Finnesand e-mail JDC Teacher
     
Saundra Anderson e-mail Science
Jim Appl e-mail Language Arts
Susan Appl e-mail Music
Mikayla Arechigo e-mail Language Arts
Kenn Bailly e-mail Welding/Machine Tool
Douglas Barnes e-mail Spanish
Brittany Bauer e-mail Math
Shannon Bergan e-mail Science
Joseph Berns e-mail Orchestra
Renae Borchard e-mail Family & Consumer Science
Justin Briese e-mail Science
Sarah Brust e-mail Art
Hannah Carlson e-mail ESL
Steve Caron e-mail Math
Brad Christenson e-mail Math
Stephanie Daly e-mail PE/Health
Teresa Deuter e-mail Language Arts
Amy Dix e-mail Science
Kevin Dix e-mail Math
Virginia Elkhader e-mail Spanish
Mike Flakus e-mail Business
Amber Frericks e-mail Language Arts
Mary Fritz e-mail Health Science Careers/Health
Natalie Geffre e-mail Family & Consumer Science
Barb Glanzer e-mail Math
Steve Hairgrove e-mail PE / Health
Kent Hansen e-mail Social Studies
Wayne Hansen e-mail Radio TV Production and Cable Channel Management
Cheryl Hanson e-mail Math
Charles Hermansen e-mail Science
Meredith Humphrey e-mail Spanish
Christopher Jacobson e-mail Vocal Music
Elizabeth Ketterling e-mail Family & Consumer Science/ Health
Kerry Konda e-mail Social Studies / Debate
Mitch Kranz e-mail PE/Health
Jerry Letcher e-mail Band
Alicia Malewicki e-mail PE/Health
Roger McCafferty e-mail Language Arts / Drama / Theater
Evelyn McQuillen e-mail Math
Terra McQuillen e-mail Language Arts
Brandt Munsen e-mail Business/Computer
Brad Naasz e-mail Business
Brent Norberg e-mail PE/Health
Dennis Northrup e-mail Social Studies
Deirdre Peck e-mail Science
Lee Pederson e-mail Social Studies
Jane Perman e-mail Language Arts/French
Dawn Pederson e-mail Language Arts
Christian Pirlet e-mail Social Studies
Amy Rawerts e-mail Math
Kevin Rook e-mail Business/Social Studies
Jeremy Schutter e-mail Band
Mark Shishnia e-mail Automotive Technology/
Auto Body
Brittany Smid e-mail Language Arts
Tiffany Straley e-mail Art
Lee Sumner e-mail Construction/Building Trades
Jerry Taylor e-mail Science/Social Studies/ Electronics/Computers
Sherri Treeby e-mail Art
Alyssa Ullrich e-mail Science
John Vogel e-mail Social Studies
Lucy Wang e-mail Librarian
Carole Weigel e-mail Science
Keith Wilkinson e-mail Social Studies
     
Special Education Staff  
Monica Beck e-mail Resource Room
Jessica Glodrey e-mail STRIVES
Janice Hedges e-mail Speech Pathologist
Mendy Jones e-mail Secondary SPED Coordinator
Rosanne Malsom e-mail Deaf Ed Coordinator
Barb Nygaard e-mail Resource Room
Virginia Needham e-mail Job Skills
Nicole Olson e-mail Achieve II
Lucky Peterson e-mail Resource Room
Kim Schaunaman e-mail Resource Room
Emmy Powers-Dinger e-mail Nurse
     
Educational Support Staff  
Karen Armstrong e-mail EA Resource Room
Jean Beckel e-mail EA One-on-one
Ashleigh Bina e-mail EA ACHIEVE II
Susan Braun e-mail EA Achieve II
Lisa Buckstead e-mail Houseparent
Barbara Dohrer e-mail Houseparent
Diane Hickenbotham e-mail EA Achieve II
Peggy Letcher e-mail EA Resource Room
Rose Long e-mail EA ESL
Courtney Marvel-Rydeen e-mail PAS Monitor 
Troy Metzinger e-mail EA STRIVES
Paula Mitchell e-mail EA Resource Room
Jessica Papke e-mail EA Resource Room
Isabella Seaton e-mail Library/Media
Carol Rutherford e-mail Houseparent
Sally Sisk e-mail EA Study Skills
Nicole Wald e-mail Attendance
Tabitha Walks e-mail EA STRIVES
     
Independent Learning Center  
Karen Ackerman e-mail Teacher
Vicky Dix e-mail Teacher
     
Indian Education  
Doug Neuharth e-mail Indian Education Coordinator
Ivy Black e-mail Indian Education Secretary
     
Activity Directors (non CHS teachers)  
Merle Aske e-mail Activity Director/Girls' Soccer/ Wrestling
Steve Cogley e-mail Activity Director/Boys' Soccer
Kurt Drube e-mail Activity Director/Boys' Golf
Roberta Fossum e-mail Activity Director/Gymnastics
Bruce Kleinsasser e-mail Activity Director/Cheerleading
Brittany Konda e-mail Activity Director/Girls' Tennis
Trent Kurtz e-mail Activity Director/Boys' Tennis
Bill Martens e-mail Activity Director/Girls' Cross Country
Greg Murley e-mail Activity Director/Boys' Track and Boys' Cross Country
Gina Pirlet e-mail Activity Director/Competative Dance
April Rogness e-mail Activity Director/Flags
Kara Werning e-mail Activity Director/Drumline
Kim Zimmerman e-mail Activity Director/Girls' Golf
     
Custodians  
Kenneth Anderson no email PPT Custodian
Joy Crane e-mail Custodian
Peggy Gruenstein e-mail Head Day Custodian
Judy Hatzenbeller no email Day Rover Custodian
Connie Hernandez e-mail Custodian
Levi Jackson e-mail Custodian
Lyle Johnsen e-mail A-TEC Custodian
Steven Marx e-mail Custodian
Kim Millum e-mail Custodian
  e-mail Custodian
Joshua Pearl e-mail Custodian
John Peterson no email Night Rover (Custodian)
Kevin Peters e-mail Laundry/Custodian
Jessica Simon e-mail Custodian/Night Supervisor
Richard Weaver e-mail Arena/Grounds
     
Food Service    
Ruby Aldinger   Head Cook
De Basham   Lunchroom Worker
Bonnie Brick   Lunchroom Worker
Tasha Head   Manager
Tim Huepel   Lunchroom Worker
Mary Horner   Lunchroom Worker
Heidi Krueger   Head Cook
Linda Murphy   Head Cook
John Padfield   Head Cook
Gail Rathert   Lunchroom Worker
    Manager
Elaine Watkins   Lunchroom Worker
© 2015 Aberdeen School District 6-1. All rights reserved. Email Webmaster.
Aberdeen School District Service Center | 1224 South 3rd Street | Aberdeen, South Dakota 57401 | Phone 605-725-7100 | Fax 605-725-7199
Aberdeen Central High School | 2200 S. Roosevelt St. | Aberdeen, SD 57401  | Phone 605-725-8100 | Fax 605-725-8199